Kishwaukee College announces Summer and Fall 2021 graduates

Kishwaukee College is proud to announce the graduates for Summer and Fall 2021. Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude indicates a cumulative GPA between 3.75-4.0; magna cum laude indicates a cumulative GPA between 3.5-3.749; and cum laude indicates a cumulative GPA between 3.25-3.499. Students who fulfill requirements for a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate with Distinction.

The graduate total for both semesters is 324 students who completed a total of 337 degrees and certificates for Summer and Fall 2021.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:

Ashton — Jade Whisper MacKenzee Brown, Associate in Arts; Jennifer Froehlig, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction

Batavia — Mitchell G. Melewski, AAS, Criminal Justice-General

Belvidere — Matthew R. Bucher, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Ashley Idalid del Real, AAS, Registered Nursing; Allison Dillingham, AAS, Registered Nursing; Ky’esha G. Means, AAS, Registered Nursing; Anthony D. Thurnau, AAS, Horticulture Greenhouse, Cum Laude, CERT, Greenhouse/Garden Center, with Distinction

Bourbonnais — Bailey Suzanne Whitwell, Associate in Arts

Byron — Trevor J. Trzcinski, CERT, Greenhouse/Garden Center

Chana — Nichole Lynn Harper, Associate in Science; Daniel E. Roos, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK

Cherry Valley — Rachel Marie Wesbrock, AAS, Registered Nursing, Cum Laude

Chicago — Kobla Abini, Associate in Science; Robin J. Williams, Associate in Arts

Clare — Jared C. Bunge, CERT, Criminal Justice Management, with Distinction; Tyler A. Drake, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction

Como — Derick Paul Lalowski, Associate in Science

Compton — Abigail Bremner Castle, CERT, Floral Horticulture, with Distinction        

Cortland — Danny Alanis, CERT, Google IT Support, with Distinction; Elijah Benjamin Alexeas, Associate in Arts; Shelbi M. Brantley, CERT, Google IT Support, with Distinction; Sara Rose Dial, Associate in Science; Silas Paul Eschbach, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction; Nohely Espinosa, AAS, Registered Nursing; Tracey Ann S. Johnson, CERT, Basic Nurse Assisting; Melissa E. Korzi, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude; Zade J. Labadi, CERT, Google IT Support, with Distinction; Elizabeth Cristine Limbach, Associate in General Studies; Meijiao Lyons, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Kayley Lauren Mahumed, Associate in Science, Summa Cum Laude; Jessica Lisa Mariani, AAS, Registered Nursing; Lillian Grace Micaletti, Associate in Arts; Haley Ann Miller, Associate in Science; Devin I. Pringle, AAS, Radiologic Technology, Cum Laude; Tyler J. Voigt, Associate in Science

Creston — Austin Lee Childers, Associate in Engineering Science; Mary Elizabeth Fiedler, AAS, Registered Nursing

Davis Junction — Leah E. Harrolle, Basic Nurse Assisting; Jada Rose Martinez, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction; Erik F. Villar Saenz, Associate in Science       

DeKalb — Michael D. Albert, CERT, Google IT Support; Maha Awni Alkarzon, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Heaven Allen, CERT, EMT; Samantha Lynn Anderson, Associate in Science; Kya D. Ashford, Associate in Science; Collin M. Ausloos, CERT, Law for Policing, with Distinction; Skyler Barringer, Associate in Science; Erica M. Bennett, Associate in Science; Savannah J. Blanco, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Cortney A. Bonney, CERT, Google IT Support, with Distinction; Asia B. Brown, CERT, Medical Assistant, with Distinction; Diamonique K. Brown, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude; Rebecca Brucks, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Dominic Victor Buckner, Associate in Fine Arts/Art Option, Magna Cum Laude; Latisha L. Burrell, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Jon T. Butler, CERT, Google IT Support, with Distinction; Chase Changet, Associate in Arts; Caroline M. Clasen, AAS, Registered Nursing, Associate in Science; Karlisle Ann Claudio, Associate in Arts; Samantha L. Coll in, AAS, Registered Nursing; Felicia Leshell Craig, CERT, Medical Assistant, with Distinction; Angel Davis, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Liam Cael Decker, Associate in Science; Kalie Marie Downey, Associate in Science; Damian L. Dungey, CERT, EMT, with Distinction; Muaad Khalifa Elgosbi, Associate in Science, Magna Cum Laude; Isaac Aurelio Felix, Associate in Science, Cum Laude; Quarryen L. Fields, CERT, Basic Nurse Assisting; Charles D. Foulks, Associate in Arts; Logan Michael Louis Frazier, CERT, Criminal Justice Management, CERT, Law for Policing; Margaret Elizabeth Gannon, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK; Jacob Tyler Garland, Associate in Arts; Desiree Chevon Griffin, Associate in Arts, Cum Laude; Victor Guerrero, Associate in Science; Jennifer Dawn Guymon, AAS, Registered Nursing; Pedro D. Guzman, Associate in Science; Ian Christopher Harrison, AAS, Hort Sustainable/General, CERT, Greenhouse/Garden Center; Tina R. Heffernan, Associate in General Studies, Summa Cum Laude; Uriah Lakina Hegwood, AAS, Criminal Justice-General, Cum Laude, PTK; Ralph W. Helm, CERT, Google IT Support, with Distinction; Gonzalo Alexis Hernandez, Associate in Arts, Cum Laude; Jesus A. Hernandez, Associate in Arts; Trenten Herrmann, Associate in Science; Aelalacia L. Holmes, Associate in Science; Khalen Hopkins, CERT, EMT, with Distinction; Alexander Patrick Hoppe, Associate in Science; Alexandria N. Howard, Associate in Science; Frank J. Johnson, CERT, EMT; Kristin A. Johnson, Associate in Arts; Shalana Elaine Jones, Associate in Science, Cum Laude, CERT, Medical Assistant, with Distinction; Cole Patrick Kelly, Associate in General Studies, Summa Cum Laude; Shane M. Kelly, AAS, Radiologic Technology, Cum Laude; Zachary V. King, CERT, Google IT Support, with Distinction, PTK; Susan Marie Kinsey, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Kelso Frances Kuipers, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Reginald D. Lee, CERT, Google IT Support, with Distinction; Anthony Lucido, Associate in Fine Arts/Art Option, Cum Laude; Latina Macklin, Associate in Arts; Shanice Mallett, AAS, Registered Nursing; Jered Alexander Marrs, Associate in Science; Tashanna Lakira Marshall, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude, CERT, Criminal Investigations, with Distinction, CERT, Criminal Justice Management, with Distinction; Tamara Marie Mason, AAS, Registered Nursing; David E. Masoner, Associate in Fine Arts/Art Option, Cum Laude; Deja J. McIntyre, CERT, Google IT Support; Stephanie M. McKinney, CERT, Basic Nurse Assisting; Avery Elizabeth Mertz, AAS, Registered Nursing; Mya Cecelia Millard, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Courtney D. Moore, CERT, EMT, with Distinction; Jazmin G. Morales, CERT, Basic Nurse Assisting; Tiffany M. Morris, Associate in Science; Crystal Lynn Moser, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude; Larissa D. Motley, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Ernest J. Mueller, CERT, Industrial Electricity, with Distinction, CERT, Industrial Electronics, with Distinction; Thomas J. Mullis, CERT, Advanced Automotive Technology, with Distinction; Abigail E. Nimerfroh, CERT, Basic Nurse Assisting; Sandra Michelle Nunez, Associate in Arts, PTK; Oreoluwa D. Omosebi, Associate in Science; Elizabeth Jane Orren, Associate in Arts; Isaac Ivan Pacheco, Associate in Arts; Juan C. Perez, Associate in Science; Isabella Pinckney, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Lyric Isis Pugh, Associate in Arts, Cum Laude; Christian Dijon Rabine, Associate in Science, CERT, Google IT Support, with Distinction; Dejon Montrell Ray, Associate in Arts; Anna M. Reaves, CERT, EMT, with Distinction; Diana Ruiz Reyna, Associate in Science; Lindsey J. Robertson, AAS, Registered Nursing; Samantha Sandberg, Associate in Arts; Ana Rocio Sandoval, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction; James Robert Sauter, Associate in Science; Tiffany Savage, Associate in Science; Ben Saye, Associate in Arts; Tyler M. Scarbrough, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Sarah Raffaella Schulz, CERT, Networking Fundamentals, with Distinction; Menelek Shaw, Associate in General Studies; Chelsea J. Shelby, CERT, EMT, with Distinction; Cassandra Chsrinte Ann Sherman, Associate in Arts; Sydney Marie Silva, Associate in Science; Dillon Kyle Skinner, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Madeline R. Smith, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Jessica S. Snow, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Robert N. Somo, Associate in Science; Elisabeth V. Statler-Glass, Associate in General Studies; Krysta Marie Tanner, Associate in Arts; Abigail M. Taylor, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude; Mallory J. Thies, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Tiana Myoka Tingling, CERT, Social Role of Law Enforcement, with Distinction; Kristen M. Trutt, Associate in Science, Cum Laude; Damesiha S. Vance, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Kristen Wilson, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction

Dixon — Derek N. Wildman, AAS, Horticulture Greenhouse, Summa Cum Laude, CERT, Greenhouse/Garden Center, with Distinction

Downers Grove — Austin Jacob Modlin, Associate in Science

Esmond — Dominic M. Swanson, Associate in Science, Magna Cum Laude

Forest Park — Keith Dass, Associate in Arts

Gary — Aaron Whittaker, Associate in Science

Geneva — Ethan Wienhoff, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction, PTK

Genoa — Sebastian Esteban Acevedo, Associate in Arts; Anton J. Barton, AAS, Registered Nursing; Kathryn M. Beauchamp, Associate in Science; Kathrine A. Carpino, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Veronica Mary Cieslica, Associate in Arts; Lizet Guadalupe Espinoza Gutierrez, Associate in Science, Magna Cum Laude; Carter Henry Gribble, Associate in Arts; Peter John Vincent Hanchar, Associate in Science; Griffin Dale Hansen, Associate in Science; Vivian Kittle, CERT, Basic Nurse Assisting; Katelyn Marie Kovacs, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Joseph Timothy Landmeier, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Roberto J. Mercado, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Alison M. Popyk, CERT, EMT, with Distinction; Jayna Cathlene Ratliff, Associate in Science; Kristyn J. Ruegsegger, AAS, Radiologic Technology, Cum Laude; Maximum R. Schaffer Jr., CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Grace C. Strader, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Jessica L. Tatge, Associate in Arts; Kyle Andrew Wachowski, Associate in Arts, Cum Laude

Gilberts — Jakob M. Kostecki, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Glenview — Isabella Ilaina Alexander, Associate in Science

Hampshire — Rebecca L. Nelson, CERT, Medical Assistant, with Distinction, PTK

Hinckley — Abby K. Kuppler, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction

Homewood — Lyindia K. Brown, Associate in Arts

Kings — Emilee Grace Dueringer, Associate in Science; Sarah K. Kanas, Associate in General Studies, Cum Laude                           

Kingston — Christina A. Fisher, AAS, Marketing and Management, Summa Cum Laude, PTK, CERT, Retailing, with Distinction, PTK; James J. Hall, Associate in Science; Benjamin C. Heinisch, CERT, Google IT Support, with Distinction; Celia Andraya Huerta, Associate in Science, Cum Laude; Allen J. Klus, CERT, Google IT Support; Tabitha M. Long, CERT, EMT, with Distinction; Ethan J. Naselli, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction, PTK

Kirkland — Amelia M. Bock, Associate in Science, Cum Laude; Crystal Gonzalez, Associate in Science, Summa Cum Laude; Thomas J. Harvey, Associate in Science; Michelle Hernandez-Vazquez, Associate in Science, Magna Cum Laude; Casey Karina Martinez, Associate in Science; Aidyn M. Spires, Associate in Science; Joshua Sunderlage, Associate in Arts

Layton — Lee G. Clark, Associate in Arts

Loves Park — Lakeia V. Knight, AAS, Registered Nursing

Malta — Jose E. Garcia, Associate in Arts; Lucas M. Glowinski, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Danielle R. Penn, CERT, Paramedic; Christy R. Walker, Associate in Arts

Maple Park — Christiana High, Associate in Science; Haley I. Puffenbarger, AAS, Registered Nursing, Cum Laude      

Monroe Center — Shea Kaitlyn Sparrow, Associate in Arts

Naperville — Imani Simone Kinealy, Associate in Arts

Oregon — Teresa Jo Jacobsen, CERT, Greenhouse/Garden Center, with Distinction; Whitney K. Nordman, CERT, Basic Nurse Assisting

Oswego — Hannah E. Menter, CERT, Floral Horticulture

Ottawa — Jada Payge Pifer, Associate in Arts

Paw Paw — Scott M. Cansino, CERT, Google IT Support; Juliana M. Prendergast, Associate in Science; Janette Solis, AAS, Registered Nursing

Rochelle — Kortney Brooke Ackland, Associate in Science; Josue Almaraz, Associate in Science, Cum Laude; Brianna E. Baker, Associate in Arts; Yaritza Bueno, Associate in Arts; Daniel Calderon, Associate in Arts; Leticia Casaneda, AAS, Registered Nursing; David L. Echelbarger, CERT, Advanced Automotive Technology; Raul Escutia, Associate in Arts; Lillian Marie Fulgencio, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude, PTK; Brenndon J. Garcia, Associate in Science; Edgar Daniel Garcia, CERT, Automated Industrial Tech, with Distinction; Ashley Christina Gibson, Associate in Arts, Cum Laude; Angelica M. Gomez, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Anthony Daniel Hueramo, Associate in Arts; Danielle M. Hurst, Associate in Science; Jaelyn M. Kammes, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude; Kassandra Lynn Klotz, AAS, Registered Nursing; Laura Angelica Lopez, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Josephine M. Lundquist, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Vidal R. Mancilla, CERT, Supervision Basics, with Distinction; Noah W. Messer, CERT, EMT, with Distinction; Heather R. Milburn, CERT, Basic Nurse Assisting; Christian Oropeza, CERT, Google IT Support, with Distinction; Kaitlynn Marianna Ost, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK; Kayla Nicole Peck, Associate in Arts; Diana Karina Penaran, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude, PTK; Kyla Rachas, CERT, Medical Assistant, with Distinction; Christina Michelle Ramos, Associate in Science, Cum Laude; Tristan Elijah Rogers, CERT, Industrial Electricity, with Distinction; Samantha S. Santillanes, Associate in Science, Cum Laude; Ayah M. Sbeih, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Nicholas A. Stevens, CERT, Google IT Support, with Distinction; Savannah Nicole Sutton, Associate in Science; Monty L. Typer, CERT, Google IT Support; Madison Riley Underwood, Associate in Arts; Humberto Vasquez, Associate in Science, Summa Cum Laude; Spring Marie Voss, Associate in Arts; Lisa M. West, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Briana C. Williams, CERT, Google IT Support

Rock Falls — JoAnne Mallard, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Sarah Lee Slazyk, Associate in Arts

Rockford — Isaac Cotton-Hayes, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Kellianne C. Holcomb, CERT, Greenhouse/Garden Center; Ruben Jimenez, CERT, Greenhouse/Garden Center; Norinne Mary Kelly, AAS, Horticulture Floral Design, Summa Cum Laude, CERT, Greenhouse/Garden Center, with Distinction; Mayla Lynn Sanders, CERT, Medical Assistant, with Distinction

Romeoville — Angela M. Williams, Associate in Arts

Saint Charles — Christina Wren, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction

Shabbona — Claire S. James, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Nicholas A. Plummer, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Devin Leigh Probst, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude; Ava J. Twitty, CERT, Basic Nurse Assisting; Emily C. Woods, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude

Stafford — Demonta L. Foster, Associate in Arts

Steward — Makenna Marie Ferrari, Associate in Arts, Cum Laude; Raynah Joann Marks, CERT, Therapeutic Massage, with Distinction

Streamwood — Edgar Alonso Chavez, CERT, Landscape Design/Plant ID, with Distinction

Sycamore — William Becker, Associate in Science; David C. Byers, CERT, Google IT Support, with Distinction; Teagan R. Cabral, Associate in Arts, Cum Laude; Alicia L. Clark, Associate in Science, Magna Cum Laude; Ahmed Moduther Elfaki, Associate in Science, Magna Cum Laude; Natey Marie Ericson, Associate in Science; Graham Christian Flieder, Associate in Engineering Science, Summa Cum Laude; Sawyer Forest, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction; Joseph Anthony Howerton, Associate in Arts; Andreanna Michelle Hub, Associate in Science, Magna Cum Laude; Katelyn Anne Hughes, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Donald L. Jackson, CERT, Basic Nurse Assisting; Madeline Ida Mae Lee, Associate in Science; Cole P. Maahs, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Andrew J. MacAlister, CERT, Advanced Automotive Technology, with Distinction; Destani Marie Maldonado, Associate in Arts, Cum Laude; Robert Andrew Mallin, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Taylor R. McCabe, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Meaghan McFatridge, AAS, Registered Nursing; Mitchell G. Melewski, CERT, Criminal Justice Management; Nicholas A. Merryman, Associate in Science, Cum Laude; Nathan P. Mishke, CERT, Google IT Support, with Distinction; Karina Mora, AAS, Registered Nursing; Lilian Njeri Ndicu, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude, PTK, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK; April H. Neben, Associate in Science, Cum Laude; Andrea Ocelotl, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Nicholas David Orkfritz, Associate in Arts, Cum Laude; Angelique Marie Page, CERT, Basic Nurse Assisting; Pamela B. Pascolini, Associate in General Studies, Summa Cum Laude, PTK; Bethany R. Personette, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Quinten Charles Petit, Associate in Science, Cum Laude; Jarrod Alexander Pritchett, Associate in Science; Lillian Mae Riebeling, Associate in Science; Ethan Rutten, CERT, Supervision Basics, with Distinction; Angela Lynn Schlaeger, CERT, Basic Nurse Assisting; Jessica R. Schumacher, Associate in Science; Aaron Emrys Stone, Associate in Science; Miriam Tellez-Soto, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Allyson Gayle Thompson, Associate in Science; Andrew Stewart Thompson, Associate in Science; Michael C. Thompson, CERT, Basic Nurse Assisting; Alec Enrique Torres, Associate in Arts; Krystal B. Webber, AAS, Radiologic Technology; Payton Lynn Willis, Associate in Arts, Cum Laude; Katelyn Jean Wood, Associate in Science; Tyler Francis Wyatt, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude, CERT, Social Role of Law Enforcement, with Distinction

Waterman — Alanna Christine Carroll, Associate in Science; Kyla A. Grimm, CERT, Basic Nurse Assisting; Cody M. Kuesis, CERT, EMT, with Distinction; Kaira M. Langston, Associate in Arts; Arianna Robbins, Associate in Arts

Winnebago — Caden Charles Hawkins, Associate in Science